DZIEŃ PATRONA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 17

14 czerwca 2024r. społeczność Szkoły Podstawowej nr 17 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego obchodziła Dzień Patrona. W bieżącym roku ten wyjątkowy dla szkoły dzień przeżyliśmy w nietypowy sposób. Uczniowie dzięki technologii AI mieli możliwość zapoznać się z krótką biografią patrona opowiedzianą przez samego Eugeniusza Kwiatkowskiego (https://drive.google.com/file/d/1GhVAseTIRRkvRrHOP1myp-q8eKlf0quG/view?usp=sharing), obejrzeli prezentację poświęconą tej wybitnej postaci historycznej: https://drive.google.com/file/d/1CM7o5xXpOcGjbF84IVm9aaYy5s_BHgOZ/view?usp=sharing oraz
film pt. „Eugeniusz Kwiatkowski – budowniczy Gdyni”, znajdujący się w zasobach Muzeum Pana Tadeusza Ossolineum  https://www.youtube.com/watch?v=yKCsR4nSiR4 .

Następnie zweryfikowali swoją wiedzę nt. życia Eugeniusza Kwiatkowskiego rozwiązując quiz wykonany
w aplikacji quizizz. Kolejnym etapem było wykonanie plakatów dotyczących życia i działalności naszego patrona. Miło było przyglądać się twórczej pracy uczniów klas 4-7, którzy wykazali się niezwykłą umiejętnością współpracy, kreatywnością i pomysłowością.

Dzień Patrona był też okazją do zaprezentowania muzycznych talentów. Uczniowie klas 5cp, 6bp oraz 6cp uczestniczyli w koncercie muzyki instrumentalnej. Wystąpili przed nimi: Tymoteusz Kwiecień – trąbka
(kl. 5cp), Maksymilian Dobosz – skrzypce (kl. 5cp) oraz Maria Wiatr – saksofon (kl. 6bp). Młodzi artyści wykonywali muzykę z różnych gatunków, od muzyki ludowej przez klasyczną do muzyki rozrywkowej.
Jako pierwszy grał Tymoteusz Kwiecień i w jego wykonaniu usłyszeliśmy „Piosenkę murzyńską” oraz „Krakowiaczka”. Tymoteusz gry na trąbce uczy się od dwóch lat pod kierunkiem Andrzeja Króla.
Drugą pasją naszego ucznia jest pływanie. W tym roku brał udział w Letnich Parapływackich Mistrzostwach Polski Juniorów we Wrocławiu, gdzie zajął I miejsce w stylu klasycznym na 100m, II miejsce w stylu dowolnym na 200m, II miejsce w stylu grzbietowym na 100m. W klasyfikacji generalnej kat. Junior Młodszy Tymek uzyskał II miejsce. Maksymilian Dobosz z klasy 5cp zagrał na skrzypcach Koncert G-dur
O. Ridinga. Maksymilian od pięciu lat popołudniami uczęszcza do Państwowej Szkoły Muzycznej W Tarnowie
i z roku na rok czyni ogromne postępy. Jako ostatnia zaprezentowała się Maria Wiatr z klasy 6bp, która na swój koncert zaprosiła koleżankę i kolegów z Państwowej Szkoły Muzycznej
w Tarnowie – Amelię Chrobak, Nikodema Krasa i Kamila Kubisa, z którymi współtworzy kwartet saksofonowy.
W ich wykonaniu usłyszeliśmy: „The Pink Panther”, „Hit the Road Jack” oraz „Mi Channel Theme for Saxophone”. Wszystkie prezentacje, jakie usłyszeliśmy tego dnia były piękne. Nad całym muzycznym przedsięwzięciem czuwała pani Marta Cichoń – nauczycielka muzyki, która do końca dnia nie mogła wyjść ze zdumienia i podziwu dla młodych artystów.

Dla uczniów klas ósmych Dzień Patrona stał się okazją do wędrówki po Mościcach. Ich przewodnikiem
był dr Marek Smoła – badacz dziejów lokalnych Tarnowa i Mościc oraz nauczyciel historii w IV Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie. Uczniowie odwiedzili miejsca związane z życiem i działalnością Eugeniusza Kwiatkowskiego m.in. Willę Eugeniusza Kwiatkowskiego w Tarnowie – Mościcach oraz budynek główny Gupy Azoty S.A. czyli dawnej Państwowej Fabryki Związków Azotowych, do której powstania przyczynił się Eugeniusz Kwiatkowski.

Renata Derendal

Sylwia Wołek

Magdalena Żmuda