Chór Discantus

Historia powstania

Chór Discantus założony został w 1999 roku z inicjatywy dyrygentki, nauczycielki muzyki – Marty Cichoń przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Tarnowie-Mościcach. Początkowo był to czterogłosowy zespół mieszany, składający się z uzdolnionych muzycznie uczniów szkoły licealnej.
Na przestrzeni swojej działalności, zespół przechodził różne metamorfozy, tak, iż obecnie w skład chóru wchodzą same dziewczęta.
Pierwszy występ chóru miał miejsce 11 listopada 1999 roku, podczas uroczystości akademii szkolnej. Jak głosi pierwszy wpis w kronice: „mimo krótkiego stażu, pierwszy występ należy zaliczyć do udanych”. To właśnie wtedy z zapałem i zaangażowaniem współtwórców, zespół oficjalnie rozpoczął swą działalność. Niespełna dwa miesiące później, w grudniu, chór postanowił sprawdzić się w Ogólnopolskim Festiwalu kolęd i pastorałek, biorąc udział w eliminacjach w Tuchowie. Choć nie udało się zakwalifikować do finału, było to nowe doświadczenie, które poszerzyło horyzonty zespołu i utwierdziło w przekonaniu, że warto śpiewać.
W 2001 roku zostały uszyte stroje dla chóru, które zaprojektowała Pani Barbara Czekańska.

W tym czasie chór tworzyli:

SOPRAN
A. Faber IIIag. A. Ligęza IIIag. K. Szumlańska IIbg. K. Klimczak IIag. M. Migoń IIIag. A. Totoń IIIa g. N. WolakIIIa,D. Brończyk Ib g.K. Wachna Ia g.M. Rzepka Ia g.

ALT
M. Szumlańska IIId J. Cichońska IIa E. Cichońska Ia g. A. Hudyma IIIa g. E. Rogóz IIIa g. A. Kawula Ic g. M. Hudyma Ic g. E. Makowska Ic g.

TENOR
K. Gorgosz IIId, M. Leśniak IIb g.T. Racia IIb g.

BAS
D. Jurkow IIb g.J. Drelicharz IIIdP. Zaranek IIIcM. Łącki II P. Kwapniewski IIIc g.

Repertuar

W swoim repertuarze chór posiada utwory dwu-, trzy- i czterogłosowe o charakterze sakralnym, (takie jak Ave Maria, Ave Verum, Gaude Mater), kolędy,a także szereg pieśni patriotycznych, które prezentuje podczas uroczystości szkolnych i środowiskowych (z okazji Święta Niepodległości oraz zakończenia roku Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Domu Pomocy Społecznej w Tarnowie -Mościcach). Niejednokrotnie chór występował w Kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, w Teatrze im. Solskiego oraz w Mościckiej Fundacji Kultury podczas obchodów 60-lecia istnienia IV LO. Zespół wykonuje utwory a capella, a także z akompaniamentem fortepianu. Partie fortepianu w latach 2005-2007 wykonywała uczennica Karolina Cichoń, natomiast w latach 2009-2011 – uczeń Paweł Sacha.
W 2011 roku podczas koncertu z okazji Dnia Babci i Dziadzia wykonywane były kolędy z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego w opracowaniu Pana Andrzeja Radzika. Kwartet smyczkowy tworzyli: Paulina Strejczek – I skrzypce, Faustyna Skolmowska – II skrzypce, Joanna Bigos – altówka, Mikołaj Sikora – wiolonczela.
Z chórem występowali także soliści, uczniowie: Jolanta Cichońska, Paulina Strejczek, Piotr Dadej, Patrycja Bogula, Patrycja Strejczek, Maria Nejman, Marcelina Milówka, Karolina Huszno, Anna Kwapniewska, Aneta Cieślicka, Joanna Golema, Edyta Burnóg, Sylwia Kulbusz.

Do najważniejszych osiągnięć zespołu należą:
– 2001 r. – udział w Małopolskich Spotkaniach Kolędowych
– 2006 r. – wyróżnienie w Finale XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a’capella dzieci i młodzieży w Bydgoszczy
– 2007 r. – III miejsce w Małopolskim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Krakowie
– 2008 r. – wyróżnienie w Małopolskim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Krakowie
– 2012 r. – udział w Małopolskim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Krakowie

Skład

Zespół podlega stałym zmianom – z początkiem każdego roku szkolnego w jego szeregi wkraczają nowe dziewczęta z młodszych klas, ale też każdego roku szeregi te – po kilku latach wspólnego śpiewania – opuszczają najstarsze chórzystki , maturzystki. Od 2011 roku w skład chóru weszły także uczennice Szkoły Podstawowej nr 17.
W roku szkolnym 2011/2012 chór tworzyły: Aleksandra Batko, Milena Bialik, Edyta Burnóg, Dorota Jachym, Justyna Kaim, Wiktoria Kawula, Laura Kozub, Sylwia Kolbusz, Natalia Kołton, Paulina Kowalska, Magdalena Kozioł, Justyna Kupaj, Joanna Król, Katarzyna Kwiecień, Anna Lasota, Barbara Łętkiewicz, Zuzanna Maciejczyk, Gabriela Niemiec, Joanna Oćwieja, Gabriela Piątek, Ewelina Piłat, Aleksandra Ptak, Martyna Rempała, Agata Smolińska, Julia Świętnicka, Weronika Szpak, Joanna Wiejaczka, Katarzyna Wojtanowska, Magdalena Wrzos